IV 1 Raitisilmaa käyttävä tuloilmakoje tuloilmaohjauksella
IV 2 Raitisilmaa käyttävä tuloilmakoje huoneilmaohjauksella
IV 3 Raitisilmaa käyttävä tuloilmakoje poistoilmaohjauksella
IV 4 Raitis- ja kiertoilmaa käyttävä tuloilmakoje
IV 5 Raitis- ja kiertoilmaa käyttävä tuloilmakoje huoneohjauksella
IV 6 Raitis- ja kiertoilmaa käyttävä tuloilmakoje poistoilmaohjauksella
IV 7 Levy-LTO:lla varustettu tuloilmakoje poistoilmaohjauksella
IV 8 Pyörivällä LTO:lla varustettu tuloilmakoje poistoilmaohjauksella
Toiminta käyntiaikana:
Puhaltimien käyntiä ohjataan säätimen omalla kellolla (viikko-/vuosi-kello) tai ulkopuolisella käsikytkimellä. Huonelämpötilan mittauksen TE2 perusteella muutetaan tuloilman lämpötilaa TE1 niin, että saavutetaan asetettu huonelämpötilan asetusarvo (kaskadisäätö). Säätimen haluama tuloilman lämpötila (TE1) saavutetaan ohjaamalla kiertoilmapeltejä FG1 ja FG2 sekä venttiiliä TV1. TE1 toimii samalla minimi- ja maksimirajoitusanturina. Sähkökatkon yhteydessä peltimoottorit ajavat jousivoimalla pellit kiertoilma-asentoon.
Toiminta seisonta-aikana:
Pellit FG1 ja FG2 ovat kiertoilma-asennossa. Säädin ohjaa lämpötila-anturin TE3 mukaan venttiiliä TV1 niin, että paluuveden lämpötila pysyy asetusarvossaan.
• Jäätymissuoja (toimii 2-vaiheisesti):
1. Avaa venttiiliä TV1 suhteellisesti, kun TE3 lämpötila lähestyy asetusarvoa.
2. Estää puhaltimen käynnin ja hälyttää, kun TE3 lämpötila laskee asetusarvoon.
Uudelleen viritys tapahtuu kuittaamalla säätimestä.
• Palovaaratoiminta:
Mikäli tuloilman lämpötila anturin TE 1 kohdalla ylittää säätimelle asetetun palovaararajan, puhaltimet pysähtyvät, ja pelti sulkeutuu sekä tapahtuu hälytys.
Uudelleen viritys tapahtuu kuittaamalla säätimestä.
• Säätimessä on ulkolämpötilan mukaan tapahtuva IV-tehon rajoitustoiminta (edellyttää raitisilma-anturia TE7). Säätimessä on valmius myös LTO:n ja jäähdytyksen ohjaukseen.
|
SLK |
EH-105 ilmastoinninsäädin Jousipalautteinen pellinsäätömoottori AF 24SR Jousipalautteinen pellinsäätömoottori AF 24SR Tuloilman kanavalämpötila-anturi TMD Tehonvaihtotoiminnalle kanavalämpötila-anturi (lisävaruste, ei sisälly paketin hintaan) Huonelämpötila-anturi Jäätymisvaara-anturi, TMI Venttiilimoottori M41A15 Säätöventtiili 2-tie, kierreliittimillä |
Vakiosäätöjärjestelmän hinta määräytyy venttiilin koon mukaan.
(ks. Hinnasto/Ilmastoinnin vakiosäätöjärjestelmät - IV5)

Vinkki!
• Säätimessä on aseteltavissa oleva käyntiajan mukainen huoltovälihälytys.
• Kaikki säätimen hälytykset voidaan siirtää haluttaessa tekstiviestinä GSM-puhelimeen (edellyttää GSM-modeemia).
© Ouman Oy, Voimatie 6, FI-90440 Kempele, Finland, puh/tel +358 (0)424 8401, fax +358 (0)8 815 5060, e-mail ouman(at)ouman.fi