Ladda här

Broschyr
Användarmanual
Prislista

Ladda ner grafisk anslutning
för EH-60 kostnadsfritt

Obs! Ej för series 60 3rd Edition -telefoner!

För följande Series 60-telefoner
Nokia 3650, 3660, 6600, 7650 N-gage, 9210i, 9500 och Siemens SX1
Serie 60 v2.2.0 (192 kt)

Series 80-telefoner
(t.ex. Nokia 9210i, 9500)
Serie 80 v1.0.1 (244 Kt)

EH-60

Övervakning av fritidshus och småhus

Fjärrövervakning och -styrning med GSM-telefon

Ouman EH-60 är en intelligent lösning för elupp-värmda fritidshus, sommarstugor m.fl. för att övervaka och styra fastighetens olika funktioner. Med EH-60 kan du bevaka fastighetens olika funktioner på distans, utan att ta hänsyn till var du befinner dig. Du kan enkelt nå alla fastighetens funktioner via en GSM-telefon. I centralenheten kan du enkelt programmera vecko-, dygns- eller årsuret och även en special-dagskalender för att kunna tidsstyra olika funktioner. Distansstyrning gör du med hjälp av en GSM-telefon.

Centralenheten EH-60, är godkänd av Försäkringsförbundets centralorganisation i Finland som bevakningscentral mot inbrott i fastigheten.

 

Denna enhet (EH-60) kan också användas som en masterenhet för GSM-kommunikation med flera Ouman-regulatorer (max 30 st) i ett RS-485 kommunikationsnät. Till masterenheten inkopplas modemet och varje regulator förses med ett RS-485 kommunikationskort.

Bekvämlighet och säkerhet med GSM-telefon:

1. Värmestyrning och -övervakning

Sänkning av värme
En värmesänkning är en klar energibebesparing. Du kan när som helst med mobiltelefon kontrollera om värmen är på eller av. På motsvarande sätt kan du med mobiltelefonen höja eller sänka temperaturen till den önskade nivån och fritidsbostaden är varm redan när du anländer.
Frysvakt
Om innetemperaturen sjunker under det inställda gränsvärdet, d.v.s. det finns en risk att vattenledningarna fryser, larmar EH-60 i din mobiltelefon.

2.Larmer

Inbrottslarm
EH-60 har två larmslingor för inbrott till vilka man kan koppla t.ex. rörelsedetektorer, glaskrossdetektorer eller magnetkontakter för dörr. I larmläge skickar EH-60 ett textmeddelande till önskade mobiltelefoner, t.ex. ett bevakningsföretag. Samtidigt blinkar en signallampa på EH-60. En tidsfördröjning kan ställas in för inbrottslarmet.
Läckagelarm
Till EH-60 kan man koppla fuktdetektorer som meddelar om vattenläckage uppstått, till din mobiltelefon. Det intelligenta systemet väntar inte på hjälp, utan stänger automatiskt huvudvattenledningen om systemet har en magnetventil. Gäller även vid frysrisk.
Brandlarm
Som alla andra larm kan också brandlarm skickas som textmeddelande till önskade mobiltelefoner. Dessutom kan man koppla en siren till brandlarmet.

3. Övriga larmer

Larm vid strömavbrott
EH-60 larmar om det blir strömavbrott,  (230 V) om centralen har batteri-backup.

4. Övriga styrningar

Styrning av motorvärmare
EH-60 styr motorvärmare via tidsprogram och utetemperatur. Exempelvis ställ in tiden mellan 7 -8 och motorvärmaren startar om utetemperaturen är under inställd temperatur (0°C). Du kan använda motorvärmaren under sommaren för t.ex. dammsugning av bilen. Om du gör så, kom ihåg att öka inställningsvärdet tillräckligt högt ex.vis 38°C, och ställa tiduret i läge TILL för önskad period.

Allmän styrning av ex.vis dörrlås, utebelysning mm.
Nu kan du styra dörrlås med mobiltelefon antingen direkt eller tidstyrt (vecko/dygns -kalender). Ett
modernt sätt att sköta stugans nyckelhantering. När du står vid dörren kan du öppna dörren med ett textmeddelande.

Nu kan du styra utomhusbelysning med mobiltelefon antingen direkt eller tidstyrt (vecko/dygns -kalender). Du kan även ändra på belysningstider med din mobiltelefon när som helst. Huset ser bebott ut och håller objudna gäster borta.

Lättanvänd

Kommunikation med EH-60 är lätt med hjälp av textmeddelanden från vilken GSM-telefon som helst.

För olika kundbehov
Ouman EH-60 har utvecklats för olika kundbehov. Tanken är att alla byggnadens funktioner ska kunna anslutas till EH-60.

Kapslade enheter
Ouman EH-60 kan erhållas med olika kapslingar.



 

 


Bekvämlighet och säkerhet.

 

        © Ouman Sverige AB, Box 710, 135 17 Tyresö, tfn: +46 8 555 985 90, fax: +46 8 555 985 99, e-mail info(at)ouman.se